Ukryte skarby
Rozwój personalny

30-06-2019

Ponad dekada spędzona w biznesie uświadomiła mi jak wielu przedsiębiorców w tym kraju nie docenia pewnych składników biznesu. Duża ilość, zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych, traktuje swoją bieżącą działalność operacyjną jako jedyny sposób na zarabianie pieniędzy. Przykładowo stolarz potrafi zarobić tylko na tym, że jest stolarzem, budowlaniec zarabia tylko na tym, że jest budowlańcem, producent umie zarabiać tylko na tym co produkuje. Wielu przedsiębiorców w naszym kraju prowadzi swoje firmy „na bieżąco”  nie mając nawet świadomości, że wiele z narzędzi, którymi dysponują również ma spieniężaną wartość. W zależności od tego w jakiej formie prowadzisz firmę wiedz, że sporo rzeczy otaczających Cię ma pewną wartość i może przynieść Ci gotówkę przy wyjściu z biznesu. Biznes nie trwa wiecznie. Nasza przygoda z biznesem również. Dla mnie najważniejsze, aby kończąc taką przygodę wyjść z niej z solidną odprawą. Dziś wielu ludzi zamyka swoje firmy nawet nie myśląc jaką wartość mają pojedyncze składniki biznesu i że można by je spieniężyć.  Nawet zakładając biznes ludzie od samego początku nie układają go tak, aby był gotowy na ewentualną sprzedaż lub przekazanie dalej, a  przecież nic nie trwa wiecznie i nasze dzieci wcale mogą niech chcieć naszej firmy... I co wtedy?   Przedsiębiorcy kończąc swoją przygodę z biznesem nie bardzo wiedzą jak sprawnie przekazać swój biznes następnemu pokoleniu. I wszystko byłoby dobrze gdyby kolejne pokolenie chciało wziąć owoc pracy rodziców na swoje barki kontynuując biznes.

Bardzo często tak się jednak nie dzieje. Dzieci wychowywane przez wiecznie zapracowanych rodziców nie chcą takiego życia. Oczywiście nie jest to regułą, ale wielokrotnie powtarzającą się historią. Dlatego na etapie tworzenia i rozwoju biznesu warto pochylić się nad tym jak łatwo przekazać biznes dalej lub po prostu go sprzedać.  Dzisiejszy wpis nie będzie o sukcesji i formach prowadzenia biznesu, a bardziej o składnikach biznesu, które mogą być spieniężane i mają wartość w kontekście sprzedaży firmy lub przekazania jej dalej.

Zaczniemy od najprostszych;

Numer telefonu- w obecnym świecie sporo osób podaje swój prywatny numer do kontaktów  z klientami i dlatego trudno się z nim rozstać po sprzedaży, czy zamknięciu firmy, a jest to bardzo cenna wartość dla kogoś kto właśnie zaczyna biznes w tej samej branży. Gdybym na początku działania moje firmy otrzymał propozycję odkupienie numeru za kilka tysięcy złotych, na który dzwonią moi potencjalni klienci, pewnie nie zawahałbym się ani chwili. Często inwestujemy w reklamę, promując nasz numer telefonu. Mamy dużo zadowolonych klientów, którzy polecają nas dalej. Zbudowaliśmy sobie dobrą renomę na rynku i na nasz numer będą dzwonić klienci jeszcze wiele długich lat po rozstaniu się z biznesem. Dlatego warto prowadząc firmę korzystać z takiego numeru, z którym później będzie można się rozstać za jakąś fajną odprawę. To samo dotyczy funpagea na Facebooku, konta na instagramie czy domeny strony internetowej. Jeżeli nasza strona wypromowana w sieci ma dużo wejść potencjalnych klientów również jest wartością dla kogoś z branży i może być przedmiotem wymiany za gotówkę.

Następny składnik, który podlega już pod odpowiednie przepisy to baza klientów z CRM. Jeśli Twoi klienci są powtarzalni i masz pewną historię współpracy z nimi, to również może to mieć ogromną wartość dla Twojej branży. Jeżeli dostarczałeś kawę do większej liczby restauracji w mieście, to firma z branży bardzo chętni zapłaci byś przekazał im taką bazę. Dla kogoś może to być oszczędność kilku lat pracy przy budowaniu bazy klientów i nawet jak go nie stać zapłacić za to na początku działania firmy to można sprzedać taką bazę w zamian za udział w zyskach czy obrocie bądź na raty.  Znam kilka  firm, które nawet nie zapisują kontaktu w telefonie do swoich stałych klientów, ale to już biznesowa patologia. Warto zbierać listę klientów i historię transakcji z nimi, dla wielu jest oczywiste, ale w obecnym świecie dla wielu to nadal abstrakcja.

KNOW HOW czyli wiedza może mieć ogromną dla kogoś wartość. Wycofując się z działalności biznesowej nadal możemy zostać czynni zawodowo jako członek Rady Nadzorczej firmy z branży, bądź nawet zostać płatnym konsultantem pomagającym firmie z branży rozwijać się na rynku. Można swoją wiedzę opakować i sprzedać w postaci książki albo kursów szkoleniowych.

Kilka kolejnych powiązanych jest ze spółkami kapitałowymi, fundacjami bądź stowarzyszeniami  i innymi formami działalności, które nie uzależniają swojego istnienia od osoby sprecyzowanej z imienia i nazwiska.  Pierwsza z nich nie ma wartości jeśli powiązana jest z jednoosobową działalnością gospodarczą - to wysokość przychodów, a co za nią idzie zdolność kredytowa. Historia jednoosobowych działalności jest stricte związana z właścicielem JDG i nie może być przenoszona, jednak w spółkach kapitałowych jest inaczej.  Jeśli spółka ma długą historię działania i duże przepływy kapitałowe ma również zdolność kredytowa i dla wielu ta zdolność kredytowa może być warta nawet 20% wysokości zdolności kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że wielu przedsiębiorców zaczynających swoją przygodę  z biznesem nie ma tej zdolności, a potrzebuje kapitał na rozwój. Zakup spółki z historią może być dobrą alternatywą na uzyskanie np. kredytu obrotowego.  Wysokość przychodów ma wpływ na wysokość zdolności kredytowej. Kolejnym plusem przychodów jest to, że ktoś już wykonał pracę i spółka mając wpływy na konto może nimi manewrować uzyskując lepszą rentowność, a co za tym idzie lepszy zysk na koniec roku.

Następnym ciekawym walorem jest znak towarowy lub logo. Firmy bardzo często sprzedają prawo do ich wykorzystywania. Jeśli Twój produkt jest znany na rynku i ceniony możesz zastrzec jego logo i nazwę, a następnie sprzedać je firmie działającej w branży . Oczywiście znak towarowy lub logo można zastrzec, również na osobę prywatną i również udzielać odpłatnej licencji do korzystania z niej. Kiedy prawa do znaku towarowego i logo ma spółka kapitałowa jej wartość również dzięki temu wzrasta.

Ostatni składnik biznesu mający niedocenianą wartość to reputacja. Jest to wg. mnie jedna z najważniejszych rzeczy w biznesie. Ona wbrew pozorom również jest wymienialna na pieniądze. Inwestorzy, konkurencja czy ktokolwiek kto kupi od Ciebie biznes zwróci uwagę na Twoją reputacje w branży.  Dziś klienci kupują od firm, do których mają zaufanie. To aktywo może przynieść Ci nieocenione możliwości. I nie chodzi tutaj tylko o reputację jaką masz wśród klientów, ale również wśród partnerów biznesowych, pracowników, rodziny i przyjaciół.

 Jest jeszcze sporo rzeczy, których nie doceniają dzisiejsi przedsiębiorcy.  Ale z tego mogłaby powstać książką, a moim celem nie było pokazanie Ci ich wszystkich, a zwrócenie uwagi na to, że Twój biznes może być wart więcej niż myślisz… W mojej branży świadomość wartości wielu przedsiębiorstw może być szansą dla rozwoju spółki Blue Timber SA, jednym z naszych celów jest właśnie rozwój przez niedoceniane elementy rynku i wyciskanie z nich dużo lepszych rezultatów.

Rozejrzyj się po swojej branży, może w niej też ukrywają się niedoceniane szanse rozwoju dla Ciebie… ;-) 

  • Biznes
    jest
    prosty