System do projektowania celów
Rozwój personalny

25-05-2019

Dziś powiem Ci coś, co może na zawsze odmienić szybkość osiągania przez Ciebie niesamowitych wyników…

Każdy rezultat, który chcemy osiągnąć, jest wynikiem matematycznego równania. Jest rezultatem pewnych składników – to one, złączone w całość, dają nam nasz wymarzony cel.  

To, co dziś robisz, jak działasz, jakie są Twoje kontakty, zaangażowanie, składniki wzoru na sukces – to wszystko zdefiniuje jutro Twój sukces. Kiedy skompletujesz owe składniki, osiągniesz swój cel. A jeśli chcesz się dowiedzieć, jakich składników potrzebujesz, musisz wiedzieć, co jest Twoim wymarzonym sukcesem, jaki jest twój CEL. Teraz skup się na chwilę…

Kiedy dodasz 2+2, zawsze uzyskasz 4; kiedy pomnożysz 20 przez 20, zawsze uzyskasz 400. Jednak droga do 400 to nie tylko 20×20: możemy pomnożyć 10 przez 40, podzielić tysiąc przez 2,5… możliwości jest nieskończenie wiele. Tak samo z sukcesem w biznesie – tu też masz nieskończenie wiele możliwości, aby go osiągnąć. Dlatego jest tyle różnych dróg, o których opowiadają dziś ludzie, a każda z nich może być prawdziwa… Ale pamiętaj: jeśli chcesz uzyskać 400, to nie wystarczy, że co roku do 1 będziesz dodawać 1, później znów jeden i tak dalej. W ten sposób zabraknie Ci życia na dodawanie. Kiedy zaplanujesz swój wynik, będziesz mógł zaplanować lewą stronę równania – czyli to, czego potrzebujesz, by uzyskać oczekiwany rezultat… Jeśli to rozumiesz, jesteś gotów na dalszą część. Jeśli nie – wróć do początku.

Teraz chciałbym się z Tobą podzielić systemem do projektowania najtrudniejszych do  zrealizowania celów. System ten powstał, aby upraszczać osiąganie najskrytszych pragnień tych, którzy zdecydują się go zastosować. Dziś wiele osób ma pewne wizje i marzenia, które często na pierwszy rzut oka wydają się nierealne. Marzenia nierealne od tych realnych dzieli PLAN. Jeśli masz PLAN na realizację czegoś, co początkowo wydaje się absurdalne lub trudne, jesteś już na dobrej drodze do zrealizowania swojego CELU.

System Projektowania Planu Realizacji Celów (SPPRC) to metoda, której celem jest zaprojektowanie planu realizacji celu od końca, tzn. nie uwzględniając tego, skąd wychodzimy, tylko to, dokąd zmierzamy.

Najprostszy przykład: Chciałbym zostać prezydentem! Czy taki cel brzmi wystarczająco abstrakcyjnie?

A może chciałbym zostać milionerem? Albo zawodowym piłkarzem? Być może aktorem albo piosenkarzem.

Ten pierwszy przykład jest dla wielu na tyle abstrakcyjny, że łatwiej będzie mi zobrazować to, co chciałbym Ci przekazać. System SPPRC wychodzi od tego, co musi nastąpić bezpośrednio przed celem ostatecznym. W tym przypadku zostanie prezydentem poprzedza bezpośrednio zwycięstwo w wyborach prezydenckich, bo bez udziału w nich raczej nie masz szans na zostanie głową państwa w kraju demokratycznym. Teraz szkicowo opiszę cały scenariusz do chwili obecnej. Oczywiście zrobię to ogólnikowo, aby zobrazować główną ideę. W prawdziwym SPPRC potrzebna jest większa precyzja.

Chciałbym zostać prezydentem! Muszę zatem wygrać wybory prezydenckie. Aby wygrać wybory prezydenckie w Polsce, muszę w nich uzyskać ponad 50% głosów wszystkich osób biorących udział w wyborach. Załóżmy, że frekwencja to ok. 55% ogółu uprawnionych do głosowania, czyli 55% z około 26 mln – to 14,3 mln Polaków. 50% TO OKOŁO 7,2 MILIONA GŁOSÓW. Co to oznacza? Aby zdobyć 7,2 mln głosów, potrzebuję przekonać do siebie 7,2 mln osób. Jak mogę dotrzeć do 14,3 mln ludzi i przekonać co najmniej połowę z nich? Do kogo kierować swoje przesłanie? Za pomocą jakich środków masowego przekazu? Jakie kwoty będą potrzebne na promocję i nie tylko, by wszystko to było możliwe? Skąd zamierzam je wziąć? Jeśli chcę wystartować w wyborach muszę koniecznie sprawdzić czy spełniam warunki formalne np. wiek 35 lat, muszę uzyskać poparcie obywateli i zebrać 100 tys. podpisów. Kolejno, może pasowałoby się zapisać do istniejącej partii politycznej lub stworzyć własną aby uzyskać poparcie rządu. Nie jest to warunek konieczny, ale pomocny. Jak rozegrać działania logistycznie? Kogo muszę poznać, żeby ten ktoś podjął decyzję o przyjęciu mnie do partii? Alternatywnie: ile potrzebuję pieniędzy i od kogo powinienem zacząć, żeby założyć własną partię? Jak założyć własną partię polityczną? Od czego zacząć? Kiedy? Z kim się skonsultować? Gdzie zgłosić partię i jak ją finansować? Jak dostać się do parlamentu? Jak wyglądają aspekty prawne? Jak uzyskać rozgłos i poparcie ludzi? I tak aż do miejsca, w którym jestem teraz…

Oczywiście plan doskonały powinien być bardzo szczegółowy i przewidywać wiele różnych scenariuszy. Jak partia szachów, której cel jest jasny: zmatować króla. Układamy więc scenariusz do zrealizowania planu. Po drodze oczywiście pojawią się setki przeszkód i realizacja takiego planu będzie bardzo trudna, ale podzielenie jej na mniejsze zadania i na mniejsze cele oraz precyzyjne sformułowanie działań uczynią z Twojego celu PLAN, a nie cichą nadzieję na to, że może uda się coś osiągnąć. Im bardziej precyzyjnie opiszesz drogę, tym łatwiej będzie dotrzeć nią do celu. To samo można zastosować w życiu codziennym do każdego celu. Strategia i precyzja planu dają szeroki obraz realizacji celu oraz gotową mapę tego, co masz po kolei robić.

Teraz przeanalizujmy inny cel. Chcesz zostać emerytem za 7 lat, a nie za 30. Zrób sobie plan OD KOŃCA. Ile potrzebujesz miesięcznie wpływów na swoje konto, aby być na emeryturze? 20 tysięcy? 50 tysięcy? Co w takim razie powinieneś teraz zrobić, żeby mieć 20 tysięcy emerytury miesięcznie?

Popatrzmy na przykład na nieruchomości za około 2,5 mln złotych, dające 10% rocznie,  na tantiemy albo jakiś inny stabilny pasywny dochód. Co zatem musisz zrobić, żeby kupić nieruchomości za 2,5 mln złotych? Jakie są sposoby na zarobienie takiej kwoty i ulokowanie jej w nieruchomościach? Od czego możesz zacząć…? Możliwości jest dużo: biznes, giełda, handel, program komputerowy, portal, procent składany, kurs internetowy, rozrywka, muzyka, 2500×1000 PLN albo 25000×100 PLN, a może wystarczy poszukać historii ludzi, którzy to zrobili, i nauczyć  się od nich działania. W dzisiejszym świecie takich osób są miliony i bardzo często dzielą się one swoimi strategiami. Wiem, że to bardzo prosto brzmi i że w rzeczywistości nie jest to takie łatwe, ponieważ po drodze będą się pojawiać przeszkody, ale kiedy masz stworzone plan i mapę działania, łatwiej się nie pogubić w realizacji swoich celów. SPPRC to narzędzie, które startuje od rezultatu i kończy w miejscu, w którym zaczynasz. SPPRC tworzy dla Ciebie mapę i plan. Kiedy masz mapę, po prostu idziesz krok po kroku według jej wskazówek aż do celu…

PS: Za kilka tygodni kończę pisanie książki "Matematyczny wzór na sukces"  jeśli chciałbyś przeczytać pierwszy rozdział by zobaczyć czy warto mieć tą  książkę zostaw mi swojego maila czy to w komentarzu, czy w zakładce "kontakt" czy wysyłając maila o treści "pierwszy rozdział" na adres marcinujejski@gmail.com...Ahoy!

  • Biznes
    jest
    prosty