SUKCES niejedno ma imię
Rozwój personalny

7-05-2017

Sukces niejedno ma imię… Wielu ludzi o nim marzy… Każdy ma swój indywidualnie dopasowany do siebie. Dla wielu ludzi sukces to piękny dom, ładny samochód, dobra suma oszczędności, kochająca rodzina. Dla innych wysokie stanowisko w pracy. Dla kogoś innego mały domek, prosta praca, kochająca rodzina. Dla innych osiąganie niesamowitych wyników w sporcie lub jakiejś innej dziedzinie. 

Sukces dziś postrzegany jest jako cel pewnej podróży, ale pomijane jest to co dzieje się podczas tej podróży… 

Dla mnie osobiście sukces to nie pieniądze, to nie ładny dom, nie samochód, którym jeździsz, nie podróże, na które Cie stać, nie drogi zegarek czy działka na Majorce…. to wszystko to rezultat sukcesu, a nie sam sukces. 

Dla mnie to coś więcej… Dla mnie sukcesem jest to ile osób dzięki współpracy z Tobą może spełnić swoje nawet najmniejsze marzenia. 

Każdy z nas codziennie zmaga się z wieloma przeszkodami. Dosłownie każdy. Jedni z samotnością, inni z brakiem pieniędzy, inni z obawą o najbliższych, inni martwią się o zdrowie, firmę, kredyt hipoteczny, każdy ma coś… i każdy szuka odpowiedzi jak sobie z tym radzić.  

Im pozytywniejszy jest ślad jaki odciśniesz na życiu innych, im większy pozytywny wkład w czyjeś życie wniesiesz, im większa liczba takich osób, tym sukces jest większy. Oczywiście nie da się tak za każdym razem, zawsze po drodze w wyniku Twoich decyzji ktoś może chwilowo ucierpieć, ale to chyba nieuniknione. Najważniejsze to dalej wykorzystywać swój potencjał i energię, by więcej istnień ludzkich miało lepsze życie. 

Zauważyłem, że w dzisiejszym świecie piętnuje się ludzi, którzy chcą osiągać sukcesy i może słusznie jeśli wszystko co robisz wywodzi się z egoistycznych pobudek, by tylko Tobie było dobrze. Ale nigdy nie waż się piętnować tych, którzy robią coś dla tego świata, nawet jeśli w wyniku tego co robią zarabiają miliony. Szlachetna Paczka, WOŚP i tysiące innych organizacji, które robią coś dobrego dla tego świata zostawmy w spokoju. Zastanówmy się jak my możemy każdego dnia wnieść coś pozytywnego do życia innych ludzi. I koniec kropka.

Jeśli nie masz motywacji na wykorzystywanie swojego potencjału lepiej pomyśl, że dzięki rozwojowi siebie będziesz mógł po prostu pomagać więcej innym. Może to utopijne, ale polecam obejrzeć film  „SIŁA SPOKOJU” i „PODAJ DALEJ”.

Jedno jest pewne - Twój potencjał na pewno ma większą wartość niż może być wyceniony. Być może nie jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu, albo po prostu ograniczasz swój potencjał wykonując działanie, które nie wymaga nawet jednej dziesiątej Twoich możliwości.

Powiem Ci jedno… Wykonując jedną małą, potem druga i kolejną rzecz w Twoim życiu zacznie dziać się magia. Świat zacznie się do Ciebie uśmiechać i doda Ci nowych pokładów energii do działania…

Wiem, wiem ciężko jest zacząć, zawsze są jakieś przeszkody, zawsze pojawi się jakiś strach. Najlepszym zabójcą strachu jest działanie. Więc zrób jeden krok, potem kolejny i obserwuj. Nawet jeśli nie zobaczysz od razu rezultatu, on już ustawił się w kolejce przy odpowiednich drzwiach i dostaniesz go pociągając za kolejną klamkę DRZWI NOWEGO ŚWIATA.

Żeby Ci to ułatwić skomponowałem matematyczny wzór na sukces… Elementy na górze zwiększają prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, są to te elementy przez które osiągnięcia się mnożą. Elementy na dole mają destruktywny wpływ, to te przez które sukces się dzieli… zawarcie wszystkich w swoim planie niemalże w stu procentach  gwarantuje Ci sukces. Być może jest inna droga, ale pewne jest jedno -  zadbaj o każdy element, a to co planujesz jest tylko kwestią czasu.

Wzór na sukces

P - Postawa

Jeden z ważnych elementów. Postawa definiuje to kim jesteś. To Twoje zaangażowanie w najdrobniejsze rzeczy, które robisz, to sprawdzenie czy działasz z pasją. Czy dajesz z siebie sto procent kiedy sytuacja tego wymaga? Twoja postawa to również stosunek do ludzi, do rzeczy, do świata, do siebie. To Twoja rzetelność w życiu codziennym. Lojalność swoim wartościom, otwartość na świat, na ludzi, na wiedzę, na doświadczanie. To stosunek do wszystkiego co cię otacza. 

D - Działanie

To jeden z nieodzownych elementów każdego rezultatu, nic się samo nie wydarzy. Zawsze potrzebna jest akcja, by była reakcja. Zostawienie wpływu na rezultat ślepemu losowi kończy się najczęściej tak samo...Czyli niczym pożądanym. 

W - Wiedza

Ona potęguje postawę i działanie, to największa dźwignia. Jeśli coś robisz i jest ktoś komu idzie dwa razy lepiej niż Tobie to znaczy, że czegoś nie wiesz. Jedyna różnica miedzy tymi, którzy w życiu osiągają wiele, a tymi z drugiego bieguna to wiedza. Ci drudzy po prostu czegoś nie wiedzą. Wiedza jest rozwiązaniem każdego problemu. Nieustająca edukacja i rozwój to klucz. Świat na zewnątrz tworzą ludzie i piszą książki jak. Na wiele problemów już dziś są rozwiązania, o których czasami nie wiemy albo je ignorujemy, a te po prostu ma ktoś inny. Ludzie mają te same problemy od wielu pokoleń: ze zdrowiem, z rodziną, z pieniędzmi i mają też na nie rozwiązania. Tylko informacja nie zawsze dociera w dane środowisko. To co dla nas jest wyzwaniem dla innych jest codziennością. 

CDN… w poniedziałek o 21:00 ;) 

AKTUALIZACJA

 OO - Odpowiednie otoczenie

Z kim się zadajesz takim się stajesz, to najświętsza prawda jaką zna ludzkość. Mózg człowieka programowany jest przez otoczenie i do niego się dostosowuje. Od tysięcy lat człowiek musiał przystosowywać swoje życie i działanie do środowiska w jakim żył. I wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy jaki wpływ ma otoczenie na to kim jesteśmy, jakie jest nasze postrzeganie świata i jakie są nasze przekonania. Na pewno każdy z Was kiedyś patrzył na kogoś kto żyje w innym otoczeniu i ocenił go jako oderwanego od rzeczywistości. To jak się ktoś zachowuje lub reaguje na daną sytuację jest wynikiem programowania przez środowisko, w którym się żyje. I dla nas powinno być tylko informacją nie o danej osobie, ale o środowisku w jakim żyje. Jeżeli cały czas przebywasz z pesymistami ciężko byś postrzegał ten świat przez różowe okulary. Jeśli chcesz działać w biznesie otaczaj się ludźmi biznesu. Jak jesteś lekarzem wszędzie widzisz choroby. Jak jesteś didżejem to wydaje Ci się, że na tym świecie są sami didżeje. Jesteś coachem to widzisz samych coachów i wszystko co z tym związane. Tak programuje się mózg. Chcesz być politykiem? Zmień środowisko na polityczne. Chcesz być biznesmenem? Zmień na biznesowe? Chcesz być bezdomny? Zmień na środowisko bezdomnych.  Otoczenie ma ogromy wpływ na to kim jesteśmy. 

K - Kontakty

Najciekawszy element wzoru...

Mówi się dużo, że dziś kontakty w życiu i biznesie są bardzo ważne. Często słyszę, że temu się udało, bo miał znajomości, a tamten ma super pracę, bo ma znajomości. Żeby się wybić trzeba mieć znajomości… Skąd to znasz…? Myślisz, że to prawda? 

Tak prawda i to święta prawda… sam niewiele zrobisz. Wszędzie potrzebni są właściwi ludzie. Z tym, że nie jest to żadną przeszkodą. Każdy z nas może poznawać ludzi. Jak nie masz gdzie to wyjdź z domu, bo w domu ich nie poznasz. Jedź na jakieś wydarzenie rozmawiaj z ludźmi, poznawaj ich. To najprostszy sposób, by mieć znajomości. Tutaj pamiętaj też o pierwszym elemencie wzoru jakim jest postawa. Jeśli ta będzie właściwa to szybko pozyskasz to cenne źródło potrzebnych do działania kontaktów. Ważne, by stawać się osobą, z którą ludzie chcę mieć kontakt, bo wtedy również chętnie Ci pomogą. Pracuje nad tym, by być ważnym kontaktem dla innych wtedy się odwdzięczą. 

S - Strategia

Ważny element. Bez planu ciężko podejmować działanie. Jak nie wiesz co robić zazwyczaj nie robisz nic. Dlatego ważne, by zaplanować rezultat i drogę do niego....Czyli co musi się wydarzyć, by cel został osiągnięty? Jeśli planujesz otworzyć firmę, zmienić pracę, czy zarobić milion - warto usiąść i napisać bardzo szczegółowo co muszę zrobić, aby to się wydarzyło, później popatrzyć na pierwszy punkt i zacząć. Plan i strategia dają punkt po punkcie wytyczne co muszę robić, aby osiągnąć swój rezultat. 

Mój biznes wchodzi teraz w nową fazę i każdy krok musimy planować, dlatego rozpisuje wszystko na małe zadania i po kolei je realizujemy. Jak pojawiają się przeszkody modyfikujemy zadania. I tak z każdą wykonaną czynnością jesteśmy bliżej swojego celu. 

WP - Ważny powód 

Warto mieć powód dla którego coś się robi. To on jest naszą latarnia morską w momentach zwątpienia. Gdy wszystko zawodzi wracasz do powodu dla którego zacząłeś. Ten powód powinien być duży i nieegoistyczny. Powód moich działań, to zmiana systemu nauczania młodzieży. Chcę, aby w szkołach wprowadzili obowiązkowe zajęcia z tego co w życiu jest ważne. Każdy powinien się uczyć zarządzania pieniędzmi, skutecznej komunikacji, dbania o zdrowie i kilku innych ważnych w życiu dziedzin. Ułatwi to zdecydowanie życie wielu osób w naszym pięknym kraju. A jaki Ty masz powód wstawania codziennie rano?

ON - Odpowiednie narzędzia 

Narzędzia to wszystko to co potrzebne będzie podczas Twojej drogi do zrealizowania swojego celu. Dla jednych będą to pieniądze i biznes, dla innych wiedza, dla innych tworzone produkty. Tych narzędzi jest mnóstwo. Ważne, aby skoncentrować się na tych, które w najszybszy i najprostszy sposób przybliżą Cię do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Wielu ludzi buduje biznes, by zarobić pieniądze, aby godnie żyć i w spokoju pomagać innym. Szkoda, że nie wszyscy, ale to bez znaczenia. Biznes to narzędzia, pieniądze to narzędzie, wiedza, kontakty, strategia, wszystko co fizyczne i niematerialne. 

U - Umiejętności 

Mówi się: „Daj biednemu milion to szybko go straci, a zabierz bogatemu wszystko, a odzyska i zarobi jeszcze więcej”. To esencja wagi umiejętności, które są niezbędne w pozyskiwaniu ponadprzeciętnych rezultatów. Im więcej umiesz i potrafisz, tym z większą łatwością można z powodzeniem robić wiele trudnych rzeczy. Umiejętności to coś czego uczysz się przez całe życie. Umiejętność skutecznej komunikacji, umiejętność wystąpień publicznych, umiejętności aktorskie, umiejętność budowania biznesów. Każda z nich w niebotyczny sposób przybliża Cię do upragnionych rezultatów, dlatego tak bardzo ważne jest, by nabywać nowe umiejętności. 

Sz -  Szczęście

Szczęście jest wynikiem pracy, działania i bycia aktywnym… kiedy się angażujesz dajesz sobie prawo do znalezienia się we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Oczywiście, że wszędzie się przydaje szczęście, ale prawdopodobieństwo, by mieć szczęście bez zaangażowania jest tak samo absurdalne jak to, że uda Ci się odzyskać pieniądze z Twojej pierwszej komunii. 

Kolejne elementy to te przez które prawdopodobieństwo osiągnięcia czegokolwiek spada proporcjonalnie. 

ST - Strach 

Każdy z nas się boi, bo strach to naturalna reakcja obronna organizmu przez nieznanym. Nie da się go wyeliminować, ale można nauczyć się go kontrolować albo z nim żyć. To on jest dziś największą przeszkodą przed wieloma zmianami. Opanuj strach, a opanujesz „grę”. Najprostszym sposobem jest poszerzanie swojej własnej strefy komfortu poprzez małe trudne wyzwania. Rozwiązując jeden mały problem, później kolejne budujesz siebie. I to najlepszy sposób, by opanować strach. 

ZN - Złe nawyki 

Twoje sukcesy są zagrożone złymi nawykami. Złe nawyki można zastępować dobrymi. Warto przyjrzeć się, które nawyki przeszkadzają Ci w poprawianiu rezultatów i pomału zastępować je nowymi bardzie sprzyjającymi… Nawyki ciężko się zmienia, ale zawsze da się je zastąpić nowymi.

I – Ignorancja

Cecha przegranych. To stan, w którym wydaje Ci się, że już wszystko wiesz. Mając świadomość dużej wiedzy nie można zaprzestawać rozwoju. Gdy człowiek się nie uczy i nie rozwija to stoi w miejscu. Ignorancja to obecnie wirus, którym zarażona jest znaczna część społeczeństwa. Wszędzie ktoś wykazuje ignorancję: w kwestii zdrowia, pieniędzy, związku, rodziny. Ignorancja prędzej czy później daje o sobie znać wywracając wiele do góry nogami. Warto nie być obojętnym i interesować się swoim życiem dobitniej. 

B - Bierność

To przeciwność działania. Jeśli jesteś bierny mało prawdopodobne, że uda Ci się coś osiągnąć. Nie można pozostawiać losowi naszych celów i zamierzeń. Bierność nie daje żadnej szansy na wygraną. Bierność sprowadza Cie do pozycji ofiary, a nie wojownika. 

ZZ - Złe zdrowie

To największa przeszkoda w osiąganiu sukcesów. Trzeba sporo lat edukacji o żywieniu i zdrowiu, by żyć w pełni sił przez wiele lat. Najgorsza sytuacja jest taka gdy już rodzimy się z pewnymi wadami lub schorzeniami. Jednak i w tej dziedzinie jest wielu ludzi, którzy udowadniają że ograniczenia zdrowotne również nie są przeszkodą w osiąganiu ponadprzeciętnych rezultatów. 

CZ - Czas 

Zawsze upłynie zanim plany staną się rzeczywistością.  

C - Cierpliwość 

Przydatna lecz niekonieczna. Jeśli coś robisz, a dajesz z siebie 100% i korzystasz ze wzoru, prawdopodobieństwo, że coś się nie uda bliskie jest zeru. 

I teraz bardzo ważne:

1) Są rzeczy w życiu, na które mamy wpływ (swoje życie, w co się ubieramy, itp ) 

2) Są takie, na które mamy mały wpływ (nawyki innych, postrzeganie innych)

3) Są takie, na które mamy znikomy (pogoda, system)

4) Są takie, na które nie mamy albo jeszcze nikt nie wie, że mamy (śmierć, upływ czasu)

Jak pewnie zauważyłaś na każdy element tego wzoru każdy z nas ma wpływ. Każdy jeden zależy od podejmowanych przez nas decyzji… Nawet odpowiednie połączenie tego w całość zależy od działania każdego z nas. Można by tylko doczepić się do elementu szczęścia, czyli znalezienia się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, ale generalnie wszystko zależy od nas… czas też upłynie. 

Wiec pytanie jest proste? Czy Twój sukces zależy od świata ? Od rządu ? Od genów?

Od wychowania? Od rodziców? Od otoczenia? Nie Nie Nie …

Zależy tylko i  wyłącznie od Ciebie… Więc idź i bierz co do Ciebie należy. 

Powiązane artykuły:
  • Biznes
    jest
    prosty