Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie biznesu?
Rozwój personalny

25-09-2015

To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto marzy o własnej firmie. Niestety bardzo często dla wielu osób brak odpowiedzi na nie jest barierą nie do pokonania. Dla mnie osobiście to pytanie warto zastąpić innymi…

1. Jaki biznes mogę zacząć nie mając kasy? (branże zawsze możesz zmienić jak zarobisz),

2. Jak mogę zacząć nie mając kasy?

Dzisiaj ludzie chcieliby mieć od razu ze dwa miliony na lepszy start. To absurd, bo bez odpowiedniej wiedzy szybko ten hajs można stracić.  Oczywiście jeśli zaczynamy z gotówką to mamy inny (lepszy) komfort psychiczny – ALE UWAGA PIENIĄDZE NIE SĄ POTRZEBNE, ABY ROZPOCZĄĆ BIZNES. Potrzebne są dopiero przy jego rozwijaniu. Mam kolegę, który chciałby prowadzić firmę transportową i cały czas mi mówi, że nie zakłada nic dopóki nie odłoży na tira. Może się to stać za 20 lat, a może nawet nigdy. Dla mnie prostszym sposobem wystartowania byłoby znalezienie właścicieli tirów, którzy chętnie przyjmą zlecenia, a później poszukanie im klientów w zamian za prowizję.  Jest setki takich ludzi, którzy zapłacą Ci za zlecenia.  W ten sposób pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu, bez inwestycji i kapitału. Po pierwsze to uczysz się branży i pozyskiwania w niej klientów. Po drugie to zarabiasz kasę , którą później można inwestować np.  w rozbudowę sieci kontaktów i zleceniobiorców. Mnóstwo firm transportowych zaczynało w ten sposób, a dziś mają po kilkaset swoich samochodów.

Jednym ze sposobów rozpoczęcia działania bez kasy jest klasyczny dropshiping, czyli pozyskiwanie klientów dla istniejących już firm. My zajmujemy się pozyskiwaniem klienta i bierzemy za to prowizję, a firmy zaspokojeniem jego potrzeb. Możemy na przykład zostać dystrybutorem firmy produkującej okna, drzwi lub meble. Mój znajomy zarobił niezłe pieniądze dystrybuując na polskim rynku produkty włoskiej firmy zajmującej się produkcją profili aluminiowych i plastikowych, której właściciela poznał przez przypadek na jednym ze spotkań biznesowych. Nie potrzebował kapitału by rozpocząć. Dziś wystarczy telefon i Internet, a kilka przykładowych produktów i katalogi możemy otrzymać od producenta. Takich przykładów na poczekaniu mogę znaleźć setki.

Innym sposobem na rozpoczęcie jest pożyczka – od banku, od znajomych, od rodziny, od inwestorów, z karty kredytowej. Z wielu doświadczeń wiem, że na początek lepiej dużo nie pożyczać. Wysokość pożyczki nie powinna mocno przekraczać poza barierę naszego komfortu psychicznego, bo może nam to skutecznie uniemożliwić działanie. Wszystko tak na prawdę zależy od osoby – jedni wolą działać pod presja, a inni potrzebują większej swobody,

Kolejny sposób to dotacje na rozpoczęcie działalności. Wiele informacji na ten temat znaleźć można w Internecie. Dobrym sposobem jest też zasięgniecie porady u osób, które już uzyskały dofinansowanie. Można ich znaleźć nawet na Facebooku wśród znajomych, albo znajomych naszych znajomych.

Również platformy crawdfundingowe umożliwiają pozyskanie pieniędzy od zwykłych obywateli, którym podoba się nasz pomysł. Miliony dolarów trafiają rocznie na różne projekty od tzw „zrzutek”. W Polsce najsłynniejsze platformy to POLAKPOTRAFI.PL czy WSPIERAMTO.PL, a w USA np. KICKSTARTER. Cała zabawa polega na tym, że tysiące osób niewielką darowizną składają się na realizacje twojego pomysłu. To też świetny sposób, aby przeprowadzić przedsprzedaż twojego produktu jeśli jest innowacyjny. Tworząc projekt na crawdfunding, jako nagrodę dla zrzucających się możesz zaoferować już swój gotowy produkt, który udostępnisz im po zrealizowaniu projektu. Idealny sposób na to, aby sprawdzić czy nasz produkt będzie się sprzedawał. Przez crowdfunding można tez znaleźć większego inwestora.

Następny sposób to poszukanie inwestora lub wspólnika, który ma wolne środki do zainwestowania. Wbrew pozorom nie jest to trudne, bo wielu ludzi dziś ma pieniądze ale nie wie co z nimi można zrobić lub doskonale wie i szuka osób, które może wesprzeć. Uwierzcie mi tych ludzi jest mnóstwo i maja dużo kasy do zainwestowania. Istotnym pytaniem jest gdzie ich szukać? Otóż nie ma tu reguły. Można to zrobić wśród znajomych, dać ogłoszenie do gazety, odwiedzać cotygodniowe spotkania przedsiębiorców typu BNI, na konferencjach biznesowych, na szkoleniach, wszędzie tam gdzie tylko jest możliwość poznania nowych ludzi. Istotnym jest, aby wysyłać sygnał do świata, że poszukujemy kogoś kto zainwestuje w nasz pomysł.

Dobrym sposobem rozpoczęcia biznesu bez ryzyka jest współpraca z MLM-em, czyli firmami marketingu wielopoziomowego. Zazwyczaj oferują one niskie bariery wejścia i wysokie marże za uzyskane efekty. Firm działających w formie MLM są tysiące. Sam MLM w praktyce oznacza budowanie siatki klientów i dystrybutorów danego produktu. Zarabiamy na marży ze sprzedaży. Ogromnym plusem przystąpienia do MLM jest możliwość korzystania z gotowych już rozwiązań marketingowych i szkoleniowych oferowanych przez firmę. W Polsce MLM-y owiane są złą sławą. Nazywane są często piramidą ze względu na ich konstrukcje. To są jednak opinie niedouczonych wszechwiedzących „Januszów”, więc można je mieć głęboko w ….. i robić swoje. MLMy wielokrotnie oferują wysokie zarobki przy dłuższej i skutecznej współpracy w budowaniu siatki klientów, bez ryzyka inwestycyjnego. Świetny sposób, by zacząć przygodę z biznesem. Oczywiście warto również sprawdzić czy produkty, które oferuje firma łatwo się sprzedają.

Sposób na pozyskanie pieniędzy zależy mocno od tego do czego ich potrzebujemy i tutaj granicą jest tylko nasza wyobraźnia. Mam kolegę, który na ulicy zebrał 22 000 PLN przez rok, pokazując magiczne sztuczki turystom i przechodniom.

Chciało by się rzec na koniec:  „SKY IS THE LIMIT” ale nawet Sky is not the limit…

Możliwości zdobycia kapitału do zrealizowania różnych projektów jest setki, jeśli nie wiesz jak się za to wziąć napisz do mnie maila…

Powiązane artykuły:
  • Biznes
    jest
    prosty