Podróże kształcą...?
Rozwój personalny

9-12-2017

Jak rozumiesz powiedzenie  „Podróże kształcą”…? 

Nad tym pytaniem postanowiłem się chwilę doktoryzować i powiedzieć co ja myślę o tym znanym powiedzeniu w kontekście biznesu. 

Jedną z piękniejszych w życiu rzeczy są podróże. Co najmniej 5 na 10 osób stawia podróże na pierwszym miejscu w swoich ulubionych aktywnościach.  Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że ludzie podróżujący po świecie są niemalże dwukrotnie inteligentniejsi od tych, którzy całe życie spędzają w tych samych miejscach, Dom-Praca-Dom.

Z tego samego badania, które przeprowadzono na ponad 5000 osób wynika również, że osoby podróżujące więcej zarabiają, są bardziej zaradne w życiu i osiągają większe sukcesy.  Przez chwilę miałem wątpliwości co do tych badań, ale po dłuższym namyślę postanowiłem poszukać argumentów czy rzeczywiście tak jest. 

Otóż sam dość dużo jeżdżę po Polsce każdego dnia. Miałem też okazje zwiedzić pół Europy oraz Ukrainę i Białoruś. I napiszę co mi daje podróżowanie. Otóż oprócz samych kontaktów, czyli ludzi spotykanych w różnych krajach, człowiek jeżdżąc po świecie widzi inne rozwiązania tych samych problemów. Okazuje się, że ludzie w innych krajach taki sam problem rozwiązali zupełnie w inny sposób, który również jest skuteczny i funkcjonuje całkiem dobrze. I tutaj okazuję się co to ma wspólnego z biznesem, otóż ma i to dużo. Biznes to rozwiązywanie problemów ludzi w sposób zyskowny. Czasami przeniesienie jakiegoś rozwiązania z innego rynku na ten, na którym funkcjonujemy może nam dać dużo możliwości zarobienia pieniędzy. Przeniesienie technologii, rozwiązania, patentu, wynalazku  i sprzedanie go na rynku, który nie jest jeszcze zagospodarowany lub ma ciągły deficyt jakiegoś rozwiązania dało wielu firmom ogromne zyski.  Portale, aplikacje, nowości marketingowe, wiele rzeczy już funkcjonuje na świecie, a Polski rynek jeszcze o tym nie słyszał. Siedząc w domu, trudno coś wymyślić, bo nawet Internet dziś jest tak obszerny, że trudno się w nim czasami odnaleźć (poza tym ogrom informacji jak tak wielki, że trudno zweryfikować co prawdą jest , a co nie ma z nią nic wspólnego) 

Ważnym powodem, dla którego wg mnie warto podróżować są spotykani ludzie. Jeśli potrafimy szybko nawiązywać dobre relacje, bardzo często podróżując po świecie łatwiej nam korzystać z uprzejmości i wiedzy poznawanych ludzi. Wiele pomysłów, wiele biznesów, wiele wynalazków, zostało zainicjowane przez spotkanych przez przypadek gdzieś na końcu świata ludzi. 

Podróżowanie poszerza nasza wiedzę, poszerza spojrzenie na świat z innej perspektywy. I to nie ważne czy lokalnie czy globalnie. Poruszając się po świecie mamy szerszy obraz tego co dzieje się na naszej planecie. Podróże są tysiąc razy większym oknem na świat niż pospolita telewizja. 

Warto wykorzystywać każdą wolną chwilę na zmianę lokalizacji, klimatu i na spojrzenie na siebie i swoje życie z innej perspektywy

Dziś nie trzeba być milionerem, zarabiać nie wiadomo jakich ogromnych pieniędzy. Wystarczy łeb na karku, dobra organizacja i strategia i można zwiedzić pół świata. Jestem pełen podziwu dla Podróżników z Pcimia, właścicieli bloga naszepodroze-pcim.pl , którzy  w ciągu ostatnich kilkunastu lat zwiedzili samochodem całą Europę i nie tylko. Nie przeszkadza im ani praca, ani dzieci, ani brak czasu. Warto brać przykład i zwiedzać nasz piękny Świat… 

  • Biznes
    jest
    prosty