Odważniejsze decyzje niosą za sobą dużo większe wygrane…
Rozwój personalny

16-11-2016

Pewien nauczyciel napisał na tablicy następujące równania:

2×2=4

2×4=6

2×5=10

2×6=12

Odwrócił głowę w stronę klasy i nagle wszystkie dzieci buchnęły śmiechem…

Nauczyciel  uśmiechnął się i zapytał dzieci z czego się śmieją.

One jednym, wielkim krzykiem powiedziały, że źle policzył drugie równanie…

Nauczyciel ponownie uśmiechnął się do dzieci, bo prowokacja była udana.

Przeszedł po klasie i zapytał je ponownie:

– Czy jeśli ktoś zrobi coś dobrze to powinno mu się pogratulować…?

Wszyscy powiedzieli jednogłośne  TAK…

Wtedy nauczyciel powiedział coś co pozostało im w pamięci na całe życie…

– Pytam  was więc… skoro napisałem sześć równań i tylko jedno było źle, to dlaczego nikt z was nie pogratulował mi, że napisałem pięć dobrze tylko wszyscy wytknęli mi błąd obelżywym śmiechem… przecież tych dobrych było pięć razy więcej?

– Widzicie w życiu też tak będzie. Niewielu doceni was za to co robicie dobrze, ale pewne jest że kiedy popełnicie błąd zatopi was fala krytyki… Ludzie tak rzadko gratulują sobie  dobrze wykonanej pracy, często nawet jej nie dostrzegają, ale błąd nie przejdzie niepostrzeżenie ich uwadze…

Nie bez powodu przywołałem tą historię…

Jest taki element na drodze do ponadprzeciętnych rezultatów, który ma ogromny wpływ na to jakie są nasze wyniki, nie tylko biznesowe…

Nie wiem czy mogę to nazwać cechą charakteru, ale jestem  w milionie procent pewien, że można to wypracowywać ciężką pracą, stale wykuwać  i hartować zaangażowaniem.

To PEWNOŚĆ SIEBIE. Czysta, naturalna, poparta wynikami pewność siebie…

Dziś pewność siebie łatwo pomylić z arogancją lub przerośniętym ego. I pierwsze nie ma nic wspólnego z drugim i trzecim. Prawdziwa pewność siebie wypływa z małych lub większych rezultatów: z pięciu dobrze napisanych równań i wniosków wyciągniętych z jednego błędnego. Każdemu wynikowi Twojego zaangażowania Ty sam nadajesz rangę, bo kto lepiej jak nie TY określi jaką drogę i ile wysiłku kosztowało Cie poszczególne osiągnięcie.

Pewność siebie to zaufanie do siebie, do swoich decyzji. Do tego, że gdy coś się wydarzy niespodziewanego to wiesz, że sobie poradzisz…  Mnóstwo ludzi działających na rynku, nie tylko w biznesie, ma w tym ogromny problem.  Gdy brak nam pewności siebie nie podejmujemy odważnych decyzji, boimy się wyjść poza strefę komfortu, właściwie to boimy się konsekwencji każdej podejmowanej decyzji.

Nie da się prowadzić solidnego biznesu bez podejmowania odważnych decyzji.

Pewność siebie rośnie gdy nasz wysiłek przynosi pozytywny oddźwięk ze świata zewnętrznego. Gdy wszechświat wysyła nam sygnały „idziesz we właściwą stronę” i tu zatrzymam się na chwilę…

Czasami jest tak. że dajemy z siebie 120%, a wszechświat milczy albo co gorsza daje nam negatywną odpowiedź na każdy nasz ruch. Ma to często katastrofalne znaczenie dla naszych poczynań. Człowiek traci pewność siebie i każda decyzja podejmowana jest z ogromnym strachem w oczach. Strachem przed podjęciem złej decyzji, której konsekwencją będzie fala krytyki i utrata zaufania do siebie, do racjonalności naszych przekonań. Bolesne jest gdy odkrywamy, że nasze decyzje były fatalne, ale gorsze jest gdy nasze kolejne decyzje podejmowane są na fundamencie raz fatalnie podjętych decyzji. Ta spirala obłędu jest podobna do spirali długów, spłacania jednego kredytu drugim i na dłuższą metę skazana jest na porażkę.

Pewność siebie to niezbędny element prowadzenia dobrego i stabilnego biznesu.

Choć biznes nigdy do końca nie jest stabilny, tak samo jak nasze życie to jedyna stabilność jaką możemy osiągnąć to moment, w której na prawie każdą nachodzącą sytuacje możemy się zahartować budując siebie.

Pewność siebie można wyhartować tylko jedną drogą.

Rozwój.

Wychodzenie poza strefę komfortu, robienie nowych rzeczy, podejmowanie odważnych decyzji, wymaganie od siebie więcej niż od innych, uczenie się nowych rzeczy, poznawanie nowych ludzi, odkrywanie nowych miejsc, doświadczanie nowych smaków, poznawanie nowych kultur, szukanie nowych odpowiedzi, przełamywanie strachu, dokonywanie rzeczy, które są dla nas trudne, stawianie sobie nowych wyzwań, otaczanie się właściwymi ludźmi  i wreszcie wyciąganie pozytywnych wniosków ze wszystkiego co się nam przydarza.

Bardzo ważne są również te elementy, które mają negatywny wpływ na naszą pewność siebie. Oprócz samego karmienia naszej pewności wyżej wymienionymi katalizatorami są jeszcze te, które mają destrukcyjny wpływ na nasz rozwój i budowanie siebie.

Największym hamulcem naszej pewności jest zazwyczaj najbliższe otoczenie. Tak samo jak może ono być dla nas platformą do rozwoju, tak również może skutecznie blokować nasz rozwój. Otaczanie się problematycznymi ludźmi kończy się tym, że sami zamiast szukać odpowiedzi i rozwiązań szukamy problemów. A jak ktoś szuka to znajduje. Wkurwiające otoczenie trzeba zmienić. Można to zrobić na dwa sposoby: albo zmienić otoczenie zastępując je sprzyjającym albo co jest znacznie trudniejsze można zmieniać otoczenie mając istotny pozytywny wpływ na ich życie. W tym drugim przypadku potrzebny jest hart ducha himalaisty.

Drugim ogromnym destruktorem jest oszukiwanie siebie, racjonalizowanie sobie błędnych decyzji,  uciekanie od małych wyzwań. Kiedy odkładasz na pozór trudne decyzje na później poderżniesz gardło swojej pewności siebie.

Jest jeszcze kilka zmiennych mających wpływ na siłę Twojego charakteru, ale teraz zastanówmy się dlaczego jest to ważne, by pracować nad siłą swojej osobowości.

Otóż im mocniejszy Twój charakter, tym bardziej nie boisz się sięgać po więcej. Pewność siebie i swoich umiejętności pozwala Ci podejmować odważniejsze decyzje biznesowe, a odważniejsze decyzje niosą za sobą dużo większe „wygrane”.

Praca nad tym elementem może Ci przynieść nieocenione możliwości,  dlatego inwestuj swoją energię w pracę nad siłą własnego charakteru… Jak? Po prostu opanuj strach przed porażką i podejmuj wyzwania.

Dziś mija 29 lat od moich narodzin, ponad 8 lat od założenia pierwszej firmy. Mam jeszcze dużo do zrobienia. Do końca roku spełniam jedno z kolejnych marzeń: zakładam Fundacje, której celem będzie poprawa jakości nauczania w Polsce. Marzę, by udoskonalić poziom nauczania – uważam, że wiedza przekazywana w szkołach jest niedopasowana do obecnych czasów. Ta wiedza nie jest już aktualna! Ona była aktualna w czasach naszych dziadków. Dziś jest nowa era, era nowoczesności i dlatego ludziom potrzeba nowoczesnej edukacji, takiej która zapewnia szczęście w dzisiejszych czasach, a nie 100 lat temu… Tradycyjna edukacja to informacja, prawdziwa edukacja to transformacja. Nowoczesna wiedza musi zmieniać ludzi, czynić ich lepszymi pod każdym względem, każdego dnia, wtedy ludzie będą naprawdę SZCZĘŚLIWI.

Abstrakcja być może, ale pierdoli mnie to… Pójdę tą drogą… ktoś to musi zrobić…

Jedyne czego możecie mi życzyć to powodzenia, bo jest dużo do zrobienia…

  • Biznes
    jest
    prosty