​Jakie książki, nie tylko biznesowe, warto przeczytać?
Rozwój personalny

30-06-2018

Wiele osób prosi mnie ostatnio o polecenie książek biznesowych, które warto przeczytać, dlatego postanowiłem moją listą podzielić się tutaj. Poniżej znajdziecie TOP 20 najlepszych książek o życiu i biznesie, które polecam. Przeczytałem wiele książek i każdemu polecam to robić. 

Dlaczego? 

Jak to mówi Krzysztof Hillar: „Świat na zewnątrz tworzą ludzie i piszą książki jak…”. Świat ma wiele problemów, które od tysięcy lat się powtarzają i ludzie często piszą w książkach jak rozwiązywali te problemy na przestrzeni lat. Problemy z pieniędzmi, z partnerem, z biznesem, z długami, ze zdrowiem, z sensem życia i poszukiwaniem własnej drogi to problemy, z którymi wiele osób już sobie poradziło i wytyczyło ścieżkę innym pisząc książkę. Moją lista książek to lista, która ukształtowała mnie i mój biznes, moje życie i rezultaty. Lista ta jest otwarta, książek jest więcej niż 20, ale nie będę tutaj robił spisu księgarni. Wiele książek na pewno większość ludzi zainteresowanych rozwojem czytała, ale zauważyłem że prawie nigdzie nikt nie poleca książki, która jest moim NUMEREM 1 jeśli chodzi o książki O BIZNESIE.  Planuje zrobić jeszcze jeden wpis na temat szkoleń, na które warto w życiu się wybrać i w czym mi one pomogły. Zapraszam do listy. Jak macie jakieś ciekawe pozycje warto je dodać w komentarzu, by inni również mogli skorzystać. 

1. Bogaty ojciec biedny ojciec Robert Kiyosaki. 

Lektura dla osób mających problemy finansowe, początkujących w biznesie oraz dla osób wchodzących w samodzielne finansowe życie.  Książka opowiada o lekcjach jakich bohater uczył się od bogatego i biednego ojca. Pokazuje podstawowe różnice w postrzeganiu pieniędzy i podejścia do pieniędzy przez dwa skrajne światy biednych i bogatych. Książka ukazuje również powody dla których „biedni” są biedni, a „bogaci” są bogaci. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z zarabianiem i wydawaniem własnych pieniędzy warto przeczytać tą książkę. 

2. Bogaty biedny po prostu różni mentalnie T.Harv Eker

Ta książka to światowy bestseller T. Harva Ekera, twórcy bardzo popularnego seminarium „Umysł Milionera”. Obowiązkowy „must read”. Książka pokazując różnice w myśleniu między tymi co mają w życiu super rezultaty, a tymi którzy walczą o wszystko w swoim życiu. Człowiek żyje w jakimś środowisku, a to środowisko definiuje twój sposób myślenia, a myślenie lub postrzeganie świata jest bezpośrednio odpowiedzialne co to co w życiu masz i czego doświadczasz. Od tej książki polecam zacząć. 

3. Dzieci szczęścia Herman Sherer

Genialna książka ukazująca ludzi jako dzieci szczęścia. Herman Sherer pokazuje, że każdy człowiek może być dzieckiem szczęścia jeśli będzie cieszyć się z prostych rzeczy dążąc do celu. 

4. Myślenie jest głupie Herman Sherer 

Kolejna dobra pozycja w wydaniu Sherera. Książka mówiąca jak błędne potrafi być nasze postrzeganie świata i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Pułapki myślowe czają się wszędzie i warto wiedzieć jak działa nasz mózg, by skutecznie się bronić. Nasze myślenie często sprowadza nasze rezultaty na manowce. Jeśli skutecznie rozpoznamy kiedy nadmierne myślenie nam nie służy, łatwiej nam działać. 

5. Kwadrant przepływu pieniądzy Robert Kiyosaki 

Rozbudowana wersja pierwszej książki Roberta Kiyosaki. Dzieli ludzi na 4 grupy ze względu na sposób uzyskiwania przychodów. Pokazuje jakie są złe i dobre strony biznesu, samozatrudnienia, pracy na etacie i inwestowania. Ukazuje nagą prawdę o tym, że najmniej światowych pieniędzy jest wśród etatu i samo zatrudnienia a zarazem tam jest największa konkurencja. Książkę powinien przeczytać w szczególności ktoś kto założył już swoją firmę i chce się rozwijać. 

6. Pieniądze Ks. Jacek Stryczek 

Ksiądz Jacek Stryczek to wielki fan przedsiębiorczości, pisząc tą książkę zdefiniował na nowo błędne postrzeganie pieniędzy jako czegoś złego. Ukazuje ile dobrego można zrobić mając pieniądze. Warto przeczytać, by poznać trochę odmienny obraz na zarabianie i biznes niż to co promuje nasza religia. 

7. Wojna o pieniądz Song Hongbing

Książka opowiada o historii powstawania pieniądza, banków i banków centralnych oraz o przyczynach i skutkach światowych kryzysów gospodarczych. Mówi również dużo o przekrętach światowej finansjery. Pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się inwestycjami długoterminowymi.

8. Sekret Rhonda Byrne

To podstawowa książka dla osób negatywnie myślących. W skrócie chodzi o prawo przyciągania. To o czym myślisz materializuje się. Jeśli nastawisz swój umysł na szukanie rozwiązań będzie szukał rozwiązań, jeśli na szukanie problemów, uwierz mi nie odpędzisz się od problemów. 

9. Sekret Milionera Mark Fisher.

Bardzo krótka historia spotkania młodego człowieka  z milionerem i kilka lekcji przekazanych młodemu człowiekowi podczas krótkiego spotkania. Dopóki nie zdefiniujesz ile jesteś wart świat nie będzie Ci dawał więcej. Mała, ale pożyteczna wiedza. 

10. To miejsce jest dla Was… zostawcie w komentarzach swoje polecane książki z krótkim opisem. 

11. Kto zabrał mój ser? Jonson Spencer

Historia życia czterech postaci i  ich epizody w poszukiwaniu sera.  Autor za pomocą historii czterech postaci chciał ukazać analogię  do życia ludzi i ich zachowania w drodze do poszukiwania „sera” czyli odpowiednika dobrobytu. 

12. Zaczynaj od dlaczego Simon Sinek.

Ludzie uwielbiają widzieć sens w tym co robią i są bardzo leniwi jeśli nie widzą w czymś sensu.  Książka bardzo dobrze pokazuję że wszystko co robimy warto zacząć od zdefiniowania dlaczego to robimy. Zawsze odpowiedzenie sobie na pytanie „Dlaczego” nadaje sens. W komunikacji miedzy ludźmi, rozmawianie z innymi z poziomu nie tego co do nas ktoś mówi, a z poziomu dlaczego to mówi w danej sytuacji pozwala się skuteczniej komunikować o 100% lepiej. 

13. Zasady wywierania wpływu  Robert Cialdini 

Biznes opiera się mocno na fundamentach marketingu, PR i sprzedaży. Zasady wywierania wpływu to książka mówiąca o psychologicznych elementach decyzyjności człowieka. W skrócie jak się komunikować z ludżmi, aby przekonać ich do czegoś. 

14. Strategia Błękitnego oceanu W. Chan Kim.

Nie będę się zbytnio rozpisywał w tym miejscu. Jeśli nie chcesz mieć konkurencji w swojej branży warto dowiedzieć się czym jest Strategia Błękitnego Oceanu. 

15.  Instant Influance Michael Pantalon

Błyskawiczna motywacja inaczej to książka, z której można dowiedzieć się co motywuje ludzi i jak można dzięki temu na nich wpływać. W biznesie ważna jest komunikacja miedzy ludźmi dlatego warto poznać tajniki ludzkiej natury. 

16. Inwestycyjne przebudzenie Paweł Nazaruk

Polubiłem tą książkę ponieważ pokazuje patologie dzisiejszych pseudobiznesów, piramid, revsherów i innych tego typu programów inwestycyjnych ukierunkowanych na czyszczenie portfela.  Warto przeczytać, by dowiedzieć się od jakiego typu „biznesów” trzeba trzymać się z daleka. 

17. Mit przedsiębiorczości Michael E. Gerber

Idealna lektura pokazująca podstawowy błąd wielu przedsiębiorców który jest przyczyną wypalenia biznesowego. Warto przeczytać i zrozumieć dlaczego powinno się pracować nad firmą, a nie w firmie. 

18. Obudź w sobie olbrzyma Anthony Robbins. 

Książka dla ludzi szukających podniesienia własnej samooceny, która jak wiemy ma ogromny wpływ na to czego w życiu doświadczamy i po co mamy odwagę sięgać. 

19. Biografia Richarda Bransona. 

Barwna opowieść o groteskowej postaci miliardera Richarda Bransona, historia powstawania giganta Virgin i wszystkich firm dokoła. Warto przeczytać, by zobaczyć że bardzo często życie miliarderów nie różni się wiele od życia każdego z nas. 

20.  Fastlane Milionera MJ de Marco.

Ta książka zasługuje na oddzielny wpis. Dla mnie to numer jeden jeśli chodzi o książki biznesowe. MJ de Marco bez ogródek opowiada o tym jak zarobić pierwszy milion. Nie ma litości dla bezsensowych działań.  Daje kompletny przepis na to jak zarobić kupę forsy.

Powiązane artykuły:
  • Biznes
    jest
    prosty