Jak zmieść konkurencję z rynku?
Rozwój personalny

4-11-2015

Jeśli nie jesteś pierwszy to stwórz kategorię, w której będziesz pierwszy.

W dzisiejszych czasach konkurencja jest duża – firm, które oferują to samo jest mnóstwo. Problem w tym, że każdy dziś popełnia błędy, a my możemy wykorzystać błędy konkurentów i eliminować je w naszej działalności.

Po pierwsze

Aby wyprzedzić konkurencję musisz znać potrzeby swoich klientów…

Po drugie

Musisz określić co jest innego w twojej firmie i to coś musi być atrakcyjne i wartościowe dla klienta.

Na polskim rynku jest wiele płaszczyzn, na których warto szukać możliwości bycia lepszym od konkurencji. Często obserwuję reklamy firm, które próbują się wyróżnić tym czym wyróżniają się wszyscy. To nie jest dobra droga. Warto obserwować konkurencje, ale tą która jest skuteczna w tym co robi.

Dziś wiele firm kopiuje działania firm konkurencyjnych nie patrząc na to jakie daje im to efekty. Rezultat jest taki, że jedna firma po drugiej popełnia te same błędy. Zastanawiam się dlaczego firmy inwestują w reklamy, których efektów nie badają, pozycjonują strony, umieszczają banery w miejscach gdzie nie są one widoczne lub nie trafiają do grupy docelowej. Wydaja dużo kasy na niedziałającą reklamę. Ktoś kiedyś powiedział, że połowa pieniędzy wydawanych na reklamę jest zmarnowana, najtrudniejsze jest wskazać, która to połowa. Każdemu kto chce skutecznie konkurować na rynku polecam  współpracę z firmami które, uzależniają wysokość wynagrodzenie efektami kampanii. Polecam także konsultantów biznesowych. Czasami za niewielkie wynagrodzenie możemy się mnóstwo dowiedzieć na temat własnego biznesu oczami osoby trzeciej. To czego my nie dostrzegamy może być widoczne dla konsultanta. Oczywiście ważne jest to, aby dobierać dobrych trenerów biznesu. Często nawet młoda osoba bez doświadczenia biznesowego powie nam coś sensownego co pomoże nam w biznesie. Z doświadczenia jednak wiem, że warto szukać trenerów którzy sami z sukcesami prowadzą lub prowadzili duże firmy. Praca konsultantów kosztuje czasami tysiące złotych, ale bardzo często ich wiedza jest warta dużo więcej. Miałem okazje współpracować z kilkoma, nawet przyglądając się ich pracy z boku wiele się nauczyłem na temat swojego przedsiębiorstwa. Dziś sam korzystam z doradców biznesowych. Ich świeże spojrzenie z boku czasami otwiera oczy na wiele niedoskonałości w firmie. Profesor Bartoszewski kiedyś powiedział, że nie wszystko co się opłaca warto i nie wszystko co warto się opłaca, jednak korzystanie z usług dobrych trenerów można śmiało powiedzieć że jest warte każdych pieniędzy i się opłaca.

 Nie bądźmy najmądrzejsi w naszych biznesach, bo na prawdę warto słuchać skutecznych ludzi.

  • Biznes
    jest
    prosty