Jak przejść na emeryturę za 5 lat? Przyłącz się!
Rozwój personalny

11-07-2018

Ten wpis może być jednym z ostatnich… Postanowiłem, aby najpóźniej w 2023 roku przejść na finansową emeryturę. Napiszę Wam trochę więcej na temat tego jak zamierzam to zrobić. Plan nie jest skomplikowany i nie ma większych powodów dla których miałby nie zostać zrealizowany. Nie chcę bić piany, po prostu napiszę co i jak zamierzam zrobić. Jak ktoś będzie chciał poznać więcej szczegółów być może nagram film z opisaniem planu. Po 10 latach prowadzenia firmy myślę, że najwyższa pora zaplanować wyjście z biznesu z odpowiednia kwotą pieniędzy. Dziś żeby spokojnie żyć wystarczy zarabiać pasywnie 10 tysięcy PLN miesięcznie. Przy 20 tysiącach  można sobie pozwolić na więcej…  Dodatkowo zmotywowała mnie ostatnio rozmowa z ciekawym człowiekiem, z którym wspólnie uczestniczyliśmy w szkoleniach Quantum Leap.  W trzy lata, od zera, zbudowali firmę o przychodach 20 mln PLN. W tym roku możliwe, że dojdą do 40 mln rocznie. Za parę tygodni postaram się nagrać dla Was wywiad z Wojtkiem i powie Wam coś więcej o ich strategii - jak zaczynali i jak dokonali tego niesamowitego wyniku. 

A tymczasem kontynuując …

Dobra inwestycja, przykładowo w nieruchomości, wystarczy, że daje zarobić 10% rocznie. Takich tematów dookoła jest sporo. Więc, aby otrzymywać 20 tysięcy miesięcznej emerytury, czyli 240 tysięcy rocznie, potrzebne jest zgromadzenie kapitału w wysokości około 3 mln.  Przy 10% zwrotu, daje nam to 20 tysięcy miesięcznie, po odliczeniu podatku. Co zrobić, żeby zgromadzić 3 mln PLN… ? 

Zwykłą pracą musiałbym zarabiać 50 PLN na godzinę, przez 30 lat, nie wydając ani grosza. 

W większości małych biznesów zgromadzenie takiej kwoty w 5 lat graniczy z cudem. 

Co zatem zrobić, aby zgromadzić taki kapitał…?

Odpowiedź jest następująca... trzeba stworzyć wartość, za którą rynek będzie chciał zapłacić jednorazowo 3mln w ciągu 5 lat. Coś co na bieżąco będzie zarabiało, ale również z czasem przyniesie SWP (więcej na temat SWP tutaj…) które będziesz mógł zamienić na czek wartości 3mln PLN. Być może jest to kwota dla wielu ludzi abstrakcyjna, ale na pewno nie jest nieosiągalna. Rozmawiając z doświadczonymi przedsiębiorcami i z biegłym rewidentem, dowiedziałem się że nasza firma po 10 latach jest warta miedzy 5 a 10 mln PLN… zaskoczyło mnie to trochę, bo nie spodziewałem się tego. Problem w tym, że nie łatwo znaleźć klienta, który chciałby kupić taki biznes jak nasz, za kwotę minimum 5mln PLN.  Więc co zrobić, aby spieniężyć firmę za rozsądną kwotę ?

Otóż mamy ambitne plany doprowadzić do wyceny spólki Blue Timber SA do poziomu 100mln PLN poprzez rozbudowę sieci marki DrewnoDlaDomu, posadzenie miliona drzew szybkorosnących w Europie oraz wdrożenie serwisu WyszukiwarkaDrewna.pl.

Każda z tych rzeczy ma oddzielną spółkę, której właścicielem będzie w całości BT SA a właścicielem BT SA  jestem ja i brat w 93%. Kilka procent pójdzie dla chętnych. 

Co nam to daje? 

Jeśli po wycenie na poziomie nawet sięgającej 30mln sprzedamy 20% firmy na giełdzie to zainkasujemy 6mln pln…. 

Czy można godnie żyć mając 6 mln na dwie rodziny? 

Stop - przecież to tyle ile wygrywa się w lotka, ale bez grania z lotka. Co najlepsze w naszych rękach nadal pozostaje pakiet większościowy w firmie i pełna kontrola. Co jest najzabawniejsze w tym wszystkim to fakt, że 99% populacji nie zdaje sobie sprawy, że zupełnie czymś innym jest zarabianie pieniędzy na obrocie drewnem, a zarabianie pieniędzy na firmie zajmującej się obrotem drewna. Obecnie nasze akcje są tanie, wraz z realizacją poszczególnych etapów będą rosły na realnej wartości. Dziś jest jeszcze otwarta możliwość przyłączenia się do naszego planu. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej napisz do mnie wiadomość… a ja tymczasem idę realizować nasz plan….


  • Biznes
    jest
    prosty