Czy pieniądze są prawdziwą motywacją…?
Rozwój personalny

2-02-2016

Jest taki gość, który pomimo tego, że nie żyje dobre kilkaset lat ma ogromny wpływ na Polskę i życie Polaków. Miliony ludzi oddają własne życie, poświęcają swoje rodziny oraz swoje marzenia by mieć z nim styczność. Gdyby tylko wiedział jakie rzeczy potrafią robić ludzie żeby tylko ich życie wypełnił jego duch…

Dziś prawdopodobnie przewraca się w grobie patrząc jak ludzie maltretują swoje życie, by choć przez chwile poczuć jego obecność.

Jak myślisz kto to?

Jeśli myślisz, że to Mahomed albo Jezus Chrystus to szybko wyjaśnię… chodzi mi o Władysława II Jagiełło drukowanego na banknotach 100 zł, a tak naprawdę o wartość jaką niesie “jego obecność” w naszym życiu.

Tysiące przedsiębiorców zwłaszcza małych ma dziś problem z brakiem motywacji u pracowników. Tradycyjnym sposobem na leczenie tej dysfunkcji jest podniesienie wypłaty, jakieś premie czy bonusy. Czasami to pomaga, ale co zrobić gdy pomimo naszych starań nadal motywacji brak ? Co zrobić by pracownik w pocie czoła chciał oddawać swoją energię dla wspólnie obranych celów? By był gotów czasami zrezygnować z wolnego czasu dla dobra firmy gdy jest taka konieczność? Oczywiście nie ma jednej złotej recepty, ale na pewno jest na to kilka sposobów, którymi podzielę się z tobą.

Zanim zaczniemy chciałbym zapytać…

Czy pieniądze są dla ciebie prawdziwą motywacją…? 

A czy dla wszystkich ludzi są?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego masa ludzi ceni sobie inną walutę bardziej niż pieniądze? Walutę, która w drodze ewolucji została kanonizowana – uzyskała status świętej ? Czy wiesz co to za waluta? Chodzi o ŚWIĘTY SPOKÓJ, niektórzy cenią go po stokroć bardziej niż jakiekolwiek pieniądze.  Jak to jest, że jednych pieniądze motywują,  a innych motywuje coś innego ?

Odpowiedź jest bardzo prosta i kryje się w schemacie piramidy potrzeb ludzkich Maslowa.

1.jpg

Po prostu pieniądze są najłatwiejszym sposobem na zaspokajanie potrzeb ludzkich. Jeśli masz pieniądze rzadko są one motywacją.  Jeśli ich nie masz są nie tyle co motywacją,  ale środkiem do łatwego realizowania potrzeb ludzkich zawartych w schemacie Maslowa. Prawdziwą motywacją są potrzeby ludzkie.   Jak szybko się motywujesz gdy jesteś głodny? Albo jak szybko to robisz w obliczu zagrożenia? Reagujesz  zapewne błyskawicznie –  to jest niemalże automat.

Jeśli człowiek umie wykorzystać swoje cechy, umiejętności i potrafi zaspokoić wszystkie potrzeby wynikające ze schematu Masłowa nie potrzebuje pieniędzy i jednocześnie pieniądze nie motywują go do jakiegokolwiek wysiłku. Tak naprawdę prawdziwa motywacja płynie z potrzeb ludzkich i ich realizacja powinna odbywać się od dołu. Jeśli człowiek próbuje pomagać całemu światu samemu nie mając zabezpieczonych „tyłów” ( podstawowych potrzeb)  to jego pomoc  może szybko przerodzić się we frustrację.

Każdy człowiek, który chce osiągać duże cele powinien zacząć od tego, by mieć zaspokojone potrzeby mniejszego rzędu w takim stopniu, który pozwala swobodnie podejmować trudniejsze decyzje. Lata moich obserwacji udowadniają mi, że ci których początkowe ambicje sięgały za wysoko (chcieli dużo i szybko) często ponosili sromotną porażkę na drodze do swoich marzeń. Każda budowla powinna mieć solidne fundamenty. Tak samo hierarchia potrzeb ludzkich powinna być zaspokajana od samego dołu. Niezaspokojone potrzeby niższego rzędu potrafią być przeszkodą nie do pokonania w realizacji potrzeb samorealizacji lub pomaganiu innym.

Pracodawca, który chce skutecznie  zmotywować pracownika powinien wziąć ten schemat mocno pod uwagę, tworząc plan motywacyjny dla pracowników.

Jeśli zatrudniasz pracowników przyjrzyj się sposobom motywacji ludzi w zespołach MLM.  W wielu z nich jest mnóstwo ludzi którzy potrafią pracować w ogromnym pocie czoła, nie zarabiając szybko pieniędzy. To jest świetny wzór do modelowania dla pracodawców. Metody motywacyjne w MLM-ach są w wielu przypadkach perfekcyjnie dopracowane  i naprawdę dziwię się ludziom, którzy z nich nie korzystają w swoich firmach.  Wyobraź sobie głodnego tubylca latającego z dzidą po buszu, żeby upolować jakieś pieniądze. Pieniądze nie zawsze są motywacją, motywacją są potrzeby ludzkie, a pieniądze to teoretycznie najłatwiejszy sposób na ich zaspokojenie.

Powiązane artykuły:
  • Biznes
    jest
    prosty