Czy można otworzyć biznes wart miliony mając 50 zł w portfelu?
Rozwój personalny

4-09-2015

Nie mam pieniędzy żeby zacząć biznes. Nie mam pomysłu na własną firmę. Nie mam dużo czasu, aby zacząć własną działalność.  Zbyt duża konkurencja. Te i wiele innych bredni słyszałem od osób, które marzą o posiadaniu swojej dobrze prosperującej firmy...

Te wszystkie zdania można zamknąć w jednym słowie pt. „wymówki”.  Tak naprawdę tylko nasze nastawienie jest pierwszym schodem, który dla wielu jest barierą  nie do pokonania.  Odpowiednie nastawienie to  pierwszy etap przy podjęciu decyzji . Drugim jest odpowiedź na kilka ważnych  pytań: skąd wziąć pieniądze na biznes? Jaki biznes uruchomić? Jak pozyskać klientów? Co zrobić by ktoś inny nie ukradł mi pomysłu? Jak szybko zarobić? Gdzie otworzyć biznes? Odpowiedzi na każde z nich jest wiele. W kolejnych rozdziałach odpowiem na wszystkie z nich.

W czasach gdzie tak wiele firm upada mnóstwo ludzi boi się podjąć ryzyko własnej działalności, a wystarczy czasami przyjrzeć się firmie z bliska  by zobaczyć co mogło wpłynąć na jej destrukcję i  po prostu nie popełniać tych samych błędów. W doszukiwaniu się przyczyn upadku przypomina mi się anegdota o dwóch przedsiębiorczych Polakach, którzy postanowili założyć firmę w USA. Przez jakiś czas szukali pomysłu na czym tu zarobić, aż w końcu wymyślili, że będą handlować arbuzami. Postanowili, że zakupią ciężarówkę i zaczną  mobilnie sprzedawać arbuzy. Szybko zabrali się za poszukanie odpowiedniego samochodu.  Jednak przy kupnie samochodu nie mogli się dogadać czy kupić taki, który załaduje 5 ton czy może taki na 10 ton. Doszło nawet do sprzeczki.  W końcu jednak kupili ten pięciotonowy wóz  i tak zaczęli handel. Kupowali arbuzy za dwa dolary i sprzedawali po dwa dolary. Po kliku miesiącach zauważyli, że nic nie zarobili. Oczywiście pokłócili się o jaka jest tego przyczyna.  Szybko doszli do wniosku, że mogli kupić 10 tonowe auto, bo wtedy na pewno by zarobili. Taki oto absurd. Tak dziś wygląda wiele firm. Kiedy upadają szukają winy we wszystkim tylko nie we własnym działaniu,  a w prawie każdym przypadku to tam właśnie jest przyczyna upadku. Edukacja w biznesie i ciągłe udoskonalenia wprowadzane w firmie minimalizują ryzyko upadku niemalże do zera. Wiara, że uda ci się otworzyć firmę działającą pokolenia bez udoskonalania i ciągłej edukacji, jest  tak samo absurdalna jak wiara w to że odzyskasz pieniądze z pierwszej komunii. Wiedząc, że są sposoby na to by nasz firma ciągle wzrastała można  wejść na drogę samodyscypliny i zacząć tworzyć prawdziwy biznes.

Jaki biznes stworzyć?

W wielu branżach jest dziś dość ciasno na wbicie się z własną firmą.  Jednak uwierzcie mi i na to są sposoby. Po pierwsze w większości branż jest wiele do poprawy i ulepszenia. Niemalże w każdej firmie jest coś co drażni potencjalnych klientów. Najlepiej wyszukać branżę gdzie jest naprawę dużo do zrobienia, poprawić błędy „konkurencji” i wchodzimy na rynek. Najlepiej szukać takich minusów, które wkurzają największą liczbę klientów , bo ich wyeliminowanie pozwoli zrobić skalę i zarobić naprawdę duże pieniądze. Mc Donald`s pomimo tego że nie serwuje wykwintnego jedzenia, ma najszybciej podawane jedzenie spośród setek tysięcy restauracji  i to właśnie skrócenie czasu oczekiwania na posiłek uczyniło ich liderem, który stworzył ogromną marką. W czasach kiedy ludzie maja mało czasu, firmy które oszczędzają go klientowi są mocno cenione. Tam gdzie jest problem  tam jest biznes. Rozwiąż go i daj to rozwiązanie innym, a  z pewnością Ci zapłacą za to. Jest taka różnorodność problemów  w obecnych czasach, że znalezienie pomysłu na biznes jest tak samo proste jak wypatrzenie na stadionie piłkarskim trawy. Istnieje również strategia poszukiwania pomysłów na biznes, a nazywa się „Strategia błękitnego oceanu”, o której napiszę więcej w kolejnych rozdziałach.

Pamiętaj biznes jest tam gdzie problem i jego rozwiązanie.

Powiązane artykuły:
  • Biznes
    jest
    prosty