Co sprzedawać żeby zarobić pierwszy milion…?
Rozwój personalny

28-11-2015

Co by było gdybyś miał okulary, które zakładasz, patrzysz i już wiesz czy z tego biznesu coś będzie czy kolejna klapa?

Brzmi abstrakcyjnie?

To jest abstrakcja. Takie okulary nie istnieją…ale…

A co by było gdybym Ci powiedział, że są trzy rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę tworząc biznes? Ich ocena pozwala zmaksymalizować prawdopodobieństwo sukcesu finansowego. Oczywiście jest mnóstwo aspektów, na które również należy zwrócić uwagę. Ja podam Ci tylko te trzy kryteria dzięki którym szybko określisz czy warto w coś wejść. Zakładam, że tworząc produkt lub usługę już wiesz, że bardzo ważna jest jakość w budowaniu długoterminowego biznesu i to nie podlega żadnym negocjacjom.  Natomiast jest jeszcze coś….

Skala, marża, powtarzalność

To trzy cechy, przez które powinniśmy ocenić nasze przedsięwzięcie jeśli chcemy zarobić szybko i oczywiście dużo, a chyba to nas interesuje. Pokrótce opisze każde z nich.

Mnóstwo osób zaczynając dziś biznes szuka innowacyjnego pomysłu, który zwojuje rynek i dzięki któremu zarobi miliony. Niewątpliwie jest to nie lada wyzwanie w świecie gdzie wydaje się, że wszystko już jest. Wymyślić telefon czy stworzyć nowego Facebooka – na to jest już chyba za późno. Raz za razem komuś udaje się wprowadzić  jakiś innowacyjny projekt na rynek i zagarnąć trochę kasy. Nie każdy jednak innowacyjny projekt ma szanse na kapitalizacje.

Gdzie zatem oprócz innowacji szukać możliwości zarobienia dużych pieniędzy?

Otóż odpowiedz jest w miarę prosta – tam gdzie rynek jest już zbudowany i nie potrzeba innowacyjności. Jest wiele branż, które są już mocno rozbudowane i nie potrzebują reklamy aby zdobyć klientów. Zapotrzebowanie już jest i jedyny wysiłek jaki musimy wykonać, aby wejść  na rynek to zrobić coś lepiej niż konkurencja i wcale nie musi to być lepsza cena.

Skala.

Szukając produktu lub usługi powinniśmy zastanowić się jaką skalę mógłbym osiągnąć sprzedając dany produkt i szukać tych produktów, czy usług na które jest potencjalnie duże zapotrzebowanie. Dla zobrazowania posłużę się konkretnymi przykładami produktów z ceną miedzy 10, a 30 PLN: sprzedając ładowarki do Nokii mamy mniejszy rynek zbytu niż sprzedając majtki. Skąd ten wniosek? Potencjalnie na świecie jest 100 000 000 użytkowników Nokii, więc naszym ograniczeniem jest właśnie te sto milionów klientów. Natomiast ilu ludzi na świecie nosi majtki? Prawdopodobnie ponad 5 miliardów. Tutaj potencjał jest zdecydowanie większy. Inny przykład to sprzedaż butów i sprzedaż zestawów kluczy samochodowych.

Jak myślisz gdzie jest większa grupa docelowa?

Ważne jest żebyś miał świadomość, że w dzisiejszych czasach Internet jest ogromnym oknem do tworzenia SKALI. Nie ma ograniczeń na miasta, powiaty, województwa, czy kraje. Możesz sprzedawać na cały świat.

Podsumowując: jeśli poszukujesz czegoś co chciałbyś sprzedawać rozglądaj się za produktem dla jak największej grupy docelowej. Osobiście z finansowego punktu widzenia wolałbym sprzedawać hurtowo prezerwatywy niż szkolenia np. z zarządzania finansami (piszę o fakcie sprzedaży i pozyskania klienta, a  nie o prowadzeniu szkoleń). 

Marża.

Oznacza  cenę i marżę. Jeśli sprzedajemy produkt za 20 PLN z marżą 10 PLN to, aby uzyskać milion przychodu musimy sprzedać co najmniej 100 000 produktów. Jeśli sprzedajmy produkt za 50 000 PLN z marżą 5000 PLN to musimy tych produktów sprzedać tylko 200, żeby zarobić milion. Jeśli sprzedajemy mieszkania za 500 000 złotych i zarabiamy 5% to trzeba ich sprzedać 40 żeby zgarnąć milion.

Powtarzalność.

Czy mój produkt mogę klientowi sprzedać tylko raz czy wielokrotnie?

Weźmy za przykład kredyt hipoteczny. Teoretycznie tylko raz możesz go sprzedać danemu klientowi, ale buty ten sam klient może zakupić u Ciebie już co roku. Inne przykłady:

chleb można sprzedawać codziennie,

samochód raz na kilka lub kilkanaście lat,

narty raz na kilka lat,

abonament raz na rok lub co miesiąc,

prasę np. raz na dwa tygodnie.

Najlepiej sprzedawać coś co można sprzedawać temu samemu klientowi wielokrotnie,  bo najtrudniej i najdrożej zawsze jest pozyskać klienta, a gdy już go mamy to sprawa jest trochę łatwiejsza – trzeba utrzymać z nim relacje. Warto dziś korzystać z CRM-ów, bo sprzedając firmę CRM może mieć dużą wartość dla nabywcy (CRM-Customer Relationship Management)

Moim głównym biznesem jest handel drewnem oraz jego produkcja. Skala jest wystarczająca – rozciąga się na całą Europe. Ranga nie mała. Powtarzalność, budujemy poprzez dostawy hurtowe dla producentów wyrobów z drewna. Oni mają ciągłe zapotrzebowanie na towar w przeciwieństwie do klienta indywidualnego. Dzisiaj naszym jedynym problemem jest powtarzalność, nie ze względu na klientów, ale w kontekście deficytu surowca. Jednak ten problem też pomału, rozwiązujemy importując drewno dla naszych odbiorców  zza wschodniej granicy. Trochę czasu zajęło mi zrozumienie idei Skala-Marża-Powtarzalność, ale jest to niewątpliwie klucz do dużej kasy.

Zdaje sobie sprawę, że ten krótki tekst jest pewnego rodzaju uproszczeniem, bo jest wiele kryteriów oceny biznesu, ale polecam przyglądnąć się dobrze swojemu przedsięwzięciu przez pryzmat Skala-Marża-Powtarzalność.

Pamiętaj też, że nie zawsze robiąc to co kochasz będziesz zarabiał dużą kasę, bo musi być jeszcze ktoś kto Ci za to zapłaci.

Powodzenia w każdym przedsięwzięciu jego się podejmiesz.

  • Biznes
    jest
    prosty