0-2 w plecy…Biznesowe samobóje cz.2
Rozwój personalny

5-10-2016

Lekarz uczy się 10 lat zanim zostanie lekarzem.  Fryzjer co najmniej dwa lata. Prawnik  około 7 lat. Inżynier budownictwa 7-8 lat. Księgowy minimum 5 lat…

A ile uczą się przyszli biznesmeni i przedsiębiorcy ?

Zero…!

W 90 % przypadków uczą się, ale na kierunkach niewiele mających wspólnego z biznesem.  Biznesman to taki sam zawód jak każdy inny. Można, a nawet trzeba się go nauczyć. Tak jak w medycynie musisz się nauczyć funkcjonowania organizmu tak samo w biznesie powinieneś się nauczyć ja działa skuteczna firma. Większość przedsiębiorców rozpoczyna dziś firmę będąc rzemieślnikiem lub fachowcem w swojej branży…to za mało!

Musisz mieć świadomość, że zupełnie czymś innym jest bycie dobrym stolarzem, a bycie skutecznym przedsiębiorcą prowadzącym stolarnie. Tu i tu główną role odgrywają  zupełnie inne umiejętności. Można być świetnym kucharzem lub piekarzem i kiepsko prowadzić biznes.

Jednym z powodów przez który 9 na 10 firm upada jest to, że właściciele będąc specjalistami w swojej branży są amatorami w umiejętnościach biznesowych. Nie inwestują w swoje kompetencje, lecz często inwestują w doskonalenie rzemiosła, oczywiście bycie dobrym w tym co sprzedajesz jest ważne, ale nie najważniejsze. Znam setki przedsiębiorców, którzy w swoim fachu są geniuszami, a ledwie wiążą koniec z końcem, bo nie potrafią się „sprzedać”. Znam również takich, którzy są przeciętni, a zarabiają krocie ponieważ umiejętności sprzedaży mają dopracowane do perfekcji. Ważna biznesowa lekcja jest taka, że żeby być skutecznym przedsiębiorcą trzeba się tego uczyć (nawet jeśli Ci się wydaje, że wszystko wiesz, to na 100% NIE WIESZ).

Zatem czego powinien się nauczyć każdy kto z powodzeniem chcę budować silną firmę?

Przede wszystkim powinien inwestować w takie umiejętności jak: zarządzanie, marketing, sprzedaż, negocjacje, leadership  (budowanie skutecznych zespołów) i kilka innych.

Nieinwestowanie w rozwój kompetencji biznesowych to plaga w dzisiejszym świecie, mnóstwo przedsiębiorców działa metodą prób i błędów, a metoda ta skazana jest na stratę ogromnej ilości czasu i pieniędzy. Czy zamiast tego nie warto zainwestować w wiedzę i doświadczenie innych? Dziś tej wiedzy jest pod dostatkiem wszędzie. Możesz sam na własną rękę poszukać jej w internecie lub książkach. Równie dobrą drogą jest radzenie się doświadczonych przedsiębiorców, którzy z powodzeniem prowadzą swoje biznesy. Większość z nich nie ma najmniejszych oporów by nam podpowiedzieć kilka rzeczy, które usprawnią naszą firmę. Szkolenia, seminaria, konferencję to kolejny dobry sposób na rozwój własnej firmy. Pomyśl czy w Twojej branży są firmy które zarabiają dwa razy tyle, albo 5 razy tyle co Ty? A może są takie, których sprzedaż jest 20 razy większa niż Twoja?

Zastanów się przez chwilę dlaczego tak jest ? Może po prostu czegoś nie wiesz?

To teraz policz ile ta niewiedza kosztuje  Cię każdego dnia?

Tysiąc?

Dziesięć tysięcy?

No ile każdego dnia ucieka Ci obok nosa tylko dlatego, że czegoś nie wiesz ?

Jeśli Twoja firmą ma rosnąć w siłę to wręcz Twoim obowiązkiem jest inwestować w wiedzę, która ma bezpośredni wpływ na to ile Twój biznes zarabia.

Fascynuje mnie podejście dzisiejszych przedsiębiorców, ale widzę że wśród nich panuje ten sam syndrom co u większości ludzi na tym globie: lepiej leczyć niż zapobiegać chorobom.  Zauważasz błąd?

Wiedza to jedna z największych dźwigni dla Twojego biznesu. Jeśli planujesz budżety na kolejny rok pamiętaj, że warto w nim zawrzeć kilka tysięcy złotych na edukację biznesową (jeśli masz wątpliwości jaką wiedzę wybrać napisz do mnie maila).

Jak to się opłaca?

Rachunek jest prosty. Jeśli zainwestowałeś w szkolenie 5000 PLN w wiedzę sprzedażową następnie zastosujesz wiedzę w praktyce to nie ma siły, by Twoja sprzedaż nie wzrosła o co najmniej 20-30%. Policz w jakim okresie nastąpi zwrot z inwestycji?  Ja w swoją wiedzę systematycznie inwestuje i wiem, że to działa. Czterokrotnie większe obroty w firmie w przeciągu roku to chyba dobry wynik. Świadome zmiany, to samo zaplecze finansowe i osobowe, a sprzedaż 4 razy większa…czy opłacało się? Już dziś wiem, że tak. Zainwestowałem w edukację dobrej klasy samochód i to nie koniec…

Na koniec tego wpisu jedna w ważniejszych lekcji.

Czy wiesz czym jest paradoks sekundy?

„Wszystko można zmienić w jedną sekundę, ale nic się nie zmieni w ciągu sekundy”.

Biznes to procesy, a nie wydarzenia. Jedna mała zmiana dziś daje ogromną zmianę w przeciągu czasu. Tak jak w golfie, czy piłce nożnej od celności uderzenia decydują milimetry w kontakcie z piłka, jedna mała zmiana konta uderzenia i piłka ląduje nie tam gdzie chcieliśmy lub dokładnie tak jak zamierzaliśmy. Tak samo w biznesie jedna mała zmiana dziś może zamordować twój biznes lub wynieść go ponad najlepszych w branży. Siła małych zmian jest ogromna w perspektywie czasu. Dlatego warto ciągle rozwijać swoje umiejętności i doskonalić swoją firmę. Sam zdecyduj czy nie warto dokonywać zmian świadomie.

Pamiętaj trudno prowadzi się grę przegrywając 2-0…ale nadal można wygrać.

CDN.

Powiązane artykuły:
  • Biznes
    jest
    prosty